Search

Oglasi

/
Što određuje je li država sila i igrač u međunarodnim političkim odnosima?
Svijet

Što određuje je li država sila i igrač u međunarodnim političkim odnosima?

 

Status države kao sile i igrača u međunarodnim političkim odnosima ovisi o nizu faktora koji se međusobno isprepliću. Ti faktori mogu se podijeliti u nekoliko ključnih kategorija. Prvi je presudan, to je, kao uvijek novac, odnosno ekonomska moć. Visok bruto domaći proizvod (BDP) omogućuje državi da financira svoje vojne, diplomatske i razvojne aktivnosti. Slijedi trgovina i tehnološki razvoj. Snažna trgovinska mreža i kontrola nad ključnim resursima povećavaju utjecaj države. Tehnološki razvoj zemlje je važan jer inovacije i tehnološka superiornost daju prednost u vojnom u ekonomskom smislu.

Vojna moć je posljedica gospodarske snage zemlje. Veličina i tehnološka naprednost vojske je presudna pri prosudbi o poziciji držabe u međunarodnim političkim odnosima. Snažna vojska, posebno nuklearno oružje, djeluje kao sredstvo odvraćanja i projekcije moći. Visoka vojna potrošnja ukazuje na spremnost države da investira u svoju obranu i projekciju moći. Geostrateški položaj, također, ima svoj značaj. Kontrola nad ključnim pomorskim prolazima, strateškim resursima ili važnim teritorijima povećava utjecaj države.

Politički i diplomatski utjecaj određene zemlje reflektira se kroz članstvo u međunarodnim organizacijama. Utjecaj u organizacijama poput UN-a, NATO-a ili EU-a omogućuje državi da oblikuje globalne politike. Tu je i diplomacija, diplomatske veze, Snažna diplomatska mreža i savezništva povećavaju utjecaj države. Nju prati i tzv „soft power”, kulturni utjecaj, ideološka privlačnost i sposobnost uvjeravanja drugih država također su važni.

I demografski faktori definiraju poziciju države u međunarodnoj politici. Veličina populacije za značajna, jer velika populacija može osigurati radnu snagu, tržište i vojni potencijal. Obrazovanje i stručnost, također. Visoko obrazovana i stručna radna snaga potiče ekonomski i tehnološki razvoj.

Geopolitički faktori kao što je teritorij, igraju određenu ulogu. Jer, velika teritorijalna veličina može osigurati prirodne resurse i geostratešku dubinu. Isto je i s prirodnim resursima. Bogatstvo prirodnih resursima, poput nafte, plina ili minerala, povećava ekonomsku i stratešku važnost države.

Supersile – Kina, SAD, Indija i ...Rusija, EU?

Kako se navedeni čimbenici manifestiraju? Države s jakim ekonomskim i vojnim kapacitetima često se smatraju "velikim silama" ili "supersilama". Regionalne sile imaju značajan utjecaj u svojim geografskim područjima. Male države mogu povećati svoj utjecaj kroz savezništva, članstvo u međunarodnim organizacijama i fokus na nišne sektore. Važno je napomenuti da se relativna važnost ovih faktora može mijenjati tijekom vremena, ovisno o promjenama u globalnoj politici i ekonomiji.

U današnjem globaliziranom svijetu, nekoliko država ističe se kao ključni igrači na međunarodnoj političkoj sceni. Njihov utjecaj proizlazi iz kombinacije ekonomske, vojne i diplomatske moći.

Najjači igrač na današnjoj globalnoj sceni su Sjedinjene Američke Države (SAD). Amerika je dugo vremena vodeća svjetska supersila. Njihova ekonomska i vojna snaga, kao i snažan kulturni utjecaj, daju im dominantnu poziciju. SAD imaju snažan utjecaj kroz međunarodne organizacije poput Ujedinjenih naroda (UN) i NATO-a.

Kina je u snažnom usponu i postaje sve važniji igrač na globalnoj sceni. Njezin brzi ekonomski rast i sve veća vojna moć mijenjaju ravnotežu snaga. Kina provodi inicijativu "Jedan pojas, jedan put", koja ima veliki utjecaj na globalnu trgovinu i infrastrukturu. Rusija ima značajnu vojnu snagu, posebno u nuklearnom naoružanju, i igra važnu ulogu u regionalnoj i globalnoj sigurnosti. Njezina uloga u energetskom sektoru i diplomatski utjecaj u određenim regijama također su važni.

Europska unija kao cjelina, ima značajnu ekonomsku i diplomatsku moć. Iako nije jedinstvena država, EU ima velik utjecaj na globalne politike, posebno u područjima trgovine, okoliša i ljudskih prava. Članice EU pojedinačno također imaju svoje jake utjecaje.

Indija je država sa velikim brojem stanovnika i sa rastućom ekonomskom moći. Indija je bitan igrač na svjetskoj sceni, pogotovo u Azijskoj regiji. Zašto su navedene države značajne? Lova je opet u pitanju, dakle, ekonomska moć, kontrola nad ključnim resursima, snažna industrija i globalna trgovinska mreža, ali odlučuje vojna moć, snažna vojska, nuklearno oružje i geostrateški položaj. Diplomatski utjecaj u suvremenom svijetu, članstvo u međunarodnim organizacijama, savezništva i "soft power", manje je aktualan danas. Važno je napomenuti da se globalna politička scena stalno mijenja, a novi igrači mogu se pojaviti u budućnosti.

Vojna moć je presudna

Broj vojnika, odnosno aktivnih ljudi u vojnom sektoru, svakako je relevantan faktor pri procjeni vojne snage neke zemlje, ali nije jedini i nužno presudan. U međunarodnim političkim odnosima, koncept "sile" je složen i višedimenzionalan, a vojni kapaciteti su samo jedan od njegovih aspekata.

Evo nekoliko ključnih točaka koje treba uzeti u obzir. Kvaliteta nasuprot kvantiteti znači da suvremena vojna snaga ne mjeri se samo brojem vojnika, već i njihovom obučenošću, opremljenošću i tehnološkom naprednošću. Manja, ali visokotehnološki opremljena vojska može biti učinkovitija od veće, ali slabije opremljene. Tehnološki napredak je pritom važan. Naime, u današnjem svijetu, tehnologija igra ključnu ulogu u vojnoj moći. Nuklearno oružje, kibernetičko ratovanje, bespilotne letjelice i napredna oružja mijenjaju način na koji se vodi rat.

Ekonomski kapaciteti određuju sve. Snažna ekonomija omogućuje državi da financira vojnu opremu, istraživanje i razvoj. Ekonomska moć također utječe na sposobnost zemlje da projicira svoju moć u inozemstvu.


Priredio: Petar Kolovrat

Fotografija: AI generated by Pixabay.com

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Web shop

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti s Adriapress.hr portala?
Back To Top