Dužnosnici u Parizu i Berlinu uzbuđeni su zbog dobrih odnosa koje budući njemački kancelar Friedrich Merz ima s francuskim predsjednikom Emanuelom Macronom. Osporavanjem američke predanosti NATO-u i zahtijevanjem da Europa pojača zaštitu Ukrajine od Rusije, američki predsjednik preokreće sigurnosnu arhitekturu koja je štitila zapadnu Europu posljednjih osam desetljeća. To je geopolitički šok koji pritišće budućeg njemačkog kancelara Friedricha Merza da oživi dugotrajni francusko-njemački motor koji bi trebao pokretati gospodarstvo Europske unije i zacrtati njenu političku putanju.
Za Macrona su odnosi s Njemačkom bili višegodišnja frustracija. Dok je Francuska pozvala EU da zacrta svoj vojni i industrijski smjer s politikom "strateške autonomije", Berlin je bio skeptičan, ne želeći otuđiti SAD, koji je bio zvijezda putokaz njegove poslijeratne obrambene strategije.
Unatoč Macronovim hrabrim diplomatskim naporima — uključujući i hvalospjev bivšem ministru financija Wolfgangu Schäubleu uglavnom na njemačkom prošle godine — Berlin nije podlegao njegovom šarmu u ključnim političkim pitanjima, od trgovine do zajedničkog duga.
Stare nesuglasice brzo nestaju
U zapanjujućem zaokretu koji signalizira prekretnicu u odnosima, Merz čak izražava interes da Njemačka bude zaštićena francuskim nuklearnim odvraćanjem. To je jedan od mnogih prijedloga koje su Francuzi forsirali godinama, ali su tradicionalno naišli na hladan prijem preko Rajne.
Nakon godina naizgled neslaganja s Njemačkom oko svega tijekom mandata Olafa Scholza, Francuska je oduševljena mogućnošću njemačkog čelnika koji, čak i prije nego što je preuzeo dužnost, žurno kreće da otvori put svojoj zemlji za ulaganje milijardi eura u infrastrukturu i oružje.
“Merz i njegova svita imaju francusko-njemački refleks”, rekao je francuski ministar za europska pitanja Benjamin Haddad za Politico. “To ne znači nužno da ćemo se oko svega složiti, ali da postoji volja da zajedno idemo naprijed.”
Neslaganja između dviju strana oko gorućih pitanja kao što su sporazumi o slobodnoj trgovini vjerojatno neće magično nestati, ali dužnosnici kažu da postoji mnogo zajedničkih točaka za pronalaženje, posebno na frontu obrane.
“Došlo je do promjene u njihovoj percepciji svijeta, koja je sve sličnija našoj”, rekao je Sylvain Maillard, centristički francuski zastupnik i predsjednik Odbora za prijateljstvo Francuske i Njemačke u Nacionalnoj skupštini.
Trump kao poveznicca
Merz i Macron su se vjerojatno uvijek dobro slagali. Obojica su bivši djelatnici korporativnog svijeta, premda je Merzova karijera u privatnom sektoru jača, ona je uključivala rad u odvjetničkoj tvrtki Mayer Brown i u upravnom odboru investicijske tvrtke BlackRock i mnogo duža od Macronova vremena provedenog kao bankar u Rothschild & Co. Ali bez Trumpa, nije jasno da bi dvojica čelnika stala na tako dobre temelje.
Novi njemački čelnik je osvjedočeni transatlantist, no nakon izborne pobjede njegove stranke u veljači jasno je dao do znanja da Sjedinjene Države, zemlja za koju tvrdi da je posjetio više od 100 puta, pod Trumpom više nisu pouzdani saveznici kao što su nekad bili.
Nakon njemačkih izbora Merz je odjurio u Pariz na trosatnu večeru s Macronom u Elizejskoj palači tijekom koje su razgovarali - na engleskom - o pitanjima u rasponu od ruske invazije na Ukrajinu do potrošnje za obranu i ekonomskih izazova bloka. Merz sebe opisuje kao "vrlo bliskog" Macronu.
“Merz i Macron pronašli su zajedničku valnu duljinu”, složio se netko blizak Merzu. "Postoje intenzivni kontakti koji bi trebali dovesti do francusko-njemačke agende, koja bi trebala započeti ubrzo nakon što nova njemačka vlada preuzme posao, čime se, tvrdi Politico, ponovno pokreće europski francusko-njemački motor.
Ipak, to ne znači da će biti lako za obje strane. Jer, Merz će morati prevladati trajnu njemačku nesklonost zaduživanju, „životu na dug” kako bi nadoknadio zaostatak nakon desetljeća premalog izdvajanja za obranu. S druge pa strane, Francuska u nedostatku novca nema lak način da dostigne cilj obrambenih izdataka od više od 3 posto bruto domaćeg proizvoda koji je Macron nedavno postavio, pa je kao moguće rješenje predložila zajedničko zaduživanje na europskoj razini - što za Njemačku dosad nije uspjelo.
Ipak, izazovi koje je postavilo povlačenje Trumpove administracije iz Europe stvorili su ono što je jedan dužnosnik blizak Macronu nazvao "usklađivanjem" između Berlina i Pariza.
Kriza transatlanskih odnosa, zaključuje Politico, stvorila "prilično snažan francusko-njemački zamah". Joseph de Weck, suradnik istraživačkog instituta Foreign Policy Research Institute, kaže da je Merz "najbolji partner kojeg je Macron vjerojatno vidio s druge strane Rajne u proteklih sedam godina". Nije slučajnost, primijetio je de Weck, da se na Merzovom stolu u sjedištu CDU-a u Berlinu nalazi crno-bijela fotografija Konrada Adenauera i Charlesa de Gaullea.
"Kao i Macron, Merz razmišlja u povijesnim okvirima i možda bi jednog dana želio vidjeti fotografiju njega i Macrona u povijesnim knjigama", rekao je de Weck, a prenosi Politico.
...
pripremio: Petar Kolovrat
fotografije: službene stranice Donald Trump https://www.whitehouse.gov/, Friedrich Merz https://www.merz.cdu.de/, Emanuel Macron https://www.elysee.fr/