Search

Oglasi

/
SVIJET NAKON AMERIČKIH IZBORA: Trasiranje Pojasa i puta
Svijet

SVIJET NAKON AMERIČKIH IZBORA: Trasiranje Pojasa i puta

Koja je pozicija Kine u odnosu na američke izbore i međunarodne odnose nakon njih?

Kina trenutno zauzima prilično neutralan, ali pažljivo strateški stav u vezi s američkim izborima, s obzirom na snažne, ali kompleksne trgovinske i diplomatske odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama. Kineska vlada se formalno ne uključuje u unutarnju politiku SAD-a, ali pokazuje jasne preferencije i zabrinutosti koje ovise o mogućim ishodima izbora. Prioritet Pekinga uglavnom je usmjeren na stabilnost odnosa i mogućnosti za suradnju u ključnim područjima poput trgovine, tehnologije i klimatskih promjena.

Trgovina je ekonomija je temeljno pitanje američko-kineskih odnosa: Kina je otvorena za pregovore o trgovinskim odnosima s SAD-om, koji su tijekom Trumpove administracije bili značajno pogođeni tarifnim ratovima. Bidenova administracija nastavila je s pritiscima, ali na manje agresivan način, s naglaskom na zaštitu američke industrije i ograničavanje kineskog pristupa ključnim tehnologijama poput poluvodiča. Kina će vjerojatno težiti uspostavljanju stabilnijih uvjeta i eventualnom ublažavanju trgovinskih barijera.

Trka između Kine i SAD-a u tehnološkom suparništvu traje desetljećima. Odnos između Kine i SAD-a u velikoj mjeri oblikovan je utrkom u naprednim tehnologijama poput 5G mreža, umjetne inteligencije i poluvodiča. Bez obzira na ishod izbora, očekuje se nastavak politike "tehnološkog odvraćanja" koju SAD koristi kako bi ograničio kineski utjecaj i razvoj u ovim sektorima, što bi moglo dodatno motivirati Kinu da poveća ulaganja u vlastitu industriju i surađuje s drugim zemljama.

Indo-pacifička regija – područje sukobljavanja

Neuralgična točka političkih odnosa dvije najmoćnije sile je Indo-pacifička regija, odnosno sigurnost tog dijela svijeta. SAD i Kina imaju suprotstavljene stavove po pitanju dominacije u indo-pacifičkoj regiji, što uključuje i tajvansko pitanje. SAD ima niz savezništava u regiji (Japan, Južna Koreja, Australija) te vojnu prisutnost koja brine Kinu. Bez obzira na to tko pobijedi na izborima, američka politika vjerojatno će nastaviti jačati svoje saveznike i odvraćati kineski vojni utjecaj, što bi moglo rezultirati nastavkom napetosti.

Ovo je jedno od područja u kojem Kina i SAD imaju značajan potencijal za suradnju. Bidenova administracija je pokazala interes za zajedničke napore, iako napetosti u drugim područjima često ometaju napredak. Kina će najvjerojatnije nastaviti zagovarati međunarodnu suradnju po ovom pitanju, dok će istodobno koristiti zelene tehnologije kao sredstvo za jačanje svog ekonomskog utjecaja.

Ukratko, Kina će nakon izbora pažljivo pratiti američku vanjsku politiku, ali najvjerojatnije će zadržati fokus na jačanju domaćih kapaciteta, povećanju globalnog utjecaja kroz inicijative poput "Pojasa i puta" i traženju prilika za pragmatičnu suradnju s novom američkom administracijom.

 

autor: Petar Kolovrat

 

ilustracija: Pixabay.com

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Web shop

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti s Adriapress.hr portala?
Back To Top