Na prvu loptu, izjava je na razini Churchilove „krv znoj i suze” ili Titove oko tršćanske krize „tuđe nećemo svoje ne damo”.
Macronova izjava o "biljojedima" i "mesojedima" odražava njegovu zabrinutost zbog pasivne pozicije koju, po njegovom mišljenju, Europska unija može zauzeti u globalnoj politici ako ne postane agresivnija ili strateški aktivnija. Ovaj komentar dolazi još iz Trumpova prvog mandata u Bijeloj kući, iz razdoblja kada je Donald Trump kao američki predsjednik izražavao skepticizam prema tradicionalnim savezništvima, poput NATO-a, i zagovarao izolacionističke i unilateralne politike, što je kod europskih lidera izazvalo zabrinutost zbog smanjenja američkog angažmana u Europi.
EU treba postati „mesožder”
Macronova izjava je snažan poticaj europskoj ideji osamostaljivanja u globalnoj projekciji moći. Pozicija EU-a prema samostalnosti je danas imperativ Europske unije, upravno zbog velike „igranke" oko preslagivanja strateških interesa globalnih sila, poglavito SAD-a, Kine i EU. Macron smatra da EU ne bi trebala ostati u pasivnoj ulozi koja ovisi o SAD-u, posebno u pitanjima obrane, sigurnosti i vanjske politike. Njegova izjava sugerira da bi EU trebala zauzeti "mesožderski" stav, odnosno postati samostalnija i snažnija kako bi osigurala svoje interese bez oslanjanja isključivo na američku pomoć.
Prije svega, to znači jačanje europskog obrambenog sustava. U tom kontekstu baš je bilo lijepo danas gledati zajedničku vojnu vježbu francuskih i hrvatskih zrakoplovnih snaga na zagrebačkom Plesu i na hrvatskom nebu. Sigurniji smo iz naše male hrvatske pozicije. Macronova vizija uključuje jačanje europske obrane kroz inicijative poput "strateške autonomije", što znači izgradnju obrambenih kapaciteta EU-a kako bi se smanjila ovisnost o SAD-u u slučaju budućih sigurnosnih prijetnji. Ovo je posebno naglašeno s obzirom na Trumpovu politiku koja je dovodila u pitanje američku predanost europskoj sigurnosti.
Globalna kompetitivnost i utjecaj
Macron se zalaže za konkurentniju i utjecajniju Europu koja će se moći nositi s globalnim "mesojedima" poput Kine i Rusije, ali i SAD-a, koji često djeluju u vlastitim interesima, neovisno o zajedničkim saveznicima.
Macronova metafora naglašava potrebu za osnaživanjem Europe kako bi bila spremna suočiti se s promjenama u američkoj vanjskoj politici, posebno kad su lideri poput Trumpa na vlasti. Taj stav podupire ideju jačanja EU-a kako bi ona postala neovisniji, samostalniji globalni igrač.
Vidmir Raič
....
fotografija: Soazig de la Moissonnière / DILA-La Documentation française
https://www.elysee.fr/en/emmanuel-macron