BRICS je skupina zemalja koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika. Akronim BRICS dolazi od početnih slova tih zemalja. Ta grupa nastala je početkom 2000-ih kao neformalni savez velikih i brzo rastućih gospodarstava izvan zapadnih razvijenih zemalja, a prvi put je imenovana kao takva 2001. godine u izvješću banke Goldman Sachs.
Ciljevi skupine uključuju jačanje ekonomske, političke i sigurnosne suradnje među članicama, promociju multipolarnog svijeta i smanjenje dominacije zapadnih zemalja u globalnim financijskim institucijama poput Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke. Jedan od konkretnih poteza u tom smjeru bio je osnivanje Nove razvojne banke (New Development Bank) 2014. godine, koja je usmjerena na financiranje infrastrukturnih i razvojnih projekata u zemljama članicama i drugim zemljama u razvoju.
Svaka zemlja članica ima vlastite specifične ciljeve unutar BRICS-a, ali ih povezuje zajednički interes za povećanjem utjecaja na svjetskoj pozornici i smanjivanjem ovisnosti o zapadnim ekonomskim strukturama.
Inicijativa Turske da se pridruži zemljama BRICS-a
Turska je već nekoliko puta izrazila interes za pridruživanje BRICS-u, a ta inicijativa se obično tumači kroz prizmu njezine geopolitičke ambicije da ojača svoj utjecaj izvan zapadnih institucija poput NATO-a i Europske unije. Turska želi smanjiti ovisnost o zapadnim gospodarstvima i ojačati svoj položaj u multilateralnim organizacijama koje naglašavaju multipolarnost u svijetu. Ovo je u skladu s nastojanjima Turske da diverzificira svoje savezništvo i ojača ekonomske i političke veze s državama u razvoju.
Geopolitički i ekonomski motivi Turske su mnogostruki. Turska je u potrazi za stabilnim ekonomskim partnerstvima izvan zapadnih okvira zbog unutarnjih ekonomskih izazova, visokih inflacija i trgovinskih deficita. Pridruživanje BRICS-u moglo bi joj donijeti nove trgovinske i investicijske prilike, posebno u suradnji s Kinom i Rusijom, kao i drugim zemljama BRICS-a. Time bi mogla izbjeći potencijalne sankcije i ograničenja sa Zapada, dok bi osigurala alternativne trgovinske rute i energetske izvore.
Na političkoj razini, Turska dijeli viziju BRICS-a o multipolarnom svijetu u kojem bi zemlje imale veću autonomiju i bile manje ovisne o zapadnim političkim i financijskim institucijama. Pridruživanje BRICS-u omogućilo bi Turskoj veću ulogu u oblikovanju globalne politike i smanjilo njezinu ovisnost o Zapadu, koji često kritizira njezinu unutarnju i vanjsku politiku.
Ipak, pridruživanje Turske BRICS-u nije bez izazova. Potrebna je suglasnost svih postojećih članica, koje su oprezne zbog turske dugačke povijesti članstva u NATO-u i bliskih odnosa sa zapadnim zemljama. Osim toga, Turska bi trebala pokazati ekonomsku stabilnost i političku predvidljivost kako bi bila u potpunosti integrirana u ovu skupinu.
Sve u svemu, inicijativa Turske za pridruživanje BRICS-u signalizira njezine ambicije da se afirmira kao važan globalni igrač i pridruži grupi zemalja koje promoviraju alternativne oblike međunarodne suradnje.
Nezadovoljstvo američkom dominacijom
BRICS sve se više pozicionira kao konkurencija Europskoj uniji i SAD-u, iako na poseban način. Dok su EU i SAD saveznici u gospodarstvu, sigurnosti i političkim pitanjima, BRICS predstavlja savez država koje teže multipolarnom svijetu i smanjenju dominacije Zapada na globalnoj sceni. Evo nekoliko ključnih aspekata na temelju kojih se BRICS može smatrati konkurentom:
Ekonomski utjecaj i snaga zemalja koje ga čine je neupitan. Zemlje BRICS-a čine značajan dio svjetskog BDP-a i obuhvaćaju približno 40 posto svjetske populacije, što im daje ekonomsku težinu. Stvaranjem vlastitih razvojnih banaka i financijskih institucija, poput Nove razvojne banke, članice BRICS-a pokušavaju smanjiti ovisnost o zapadnim financijskim institucijama (poput MMF-a i Svjetske banke) te stvoriti alternative za financiranje razvojnih projekata.
Tu je i geopolitički utjecaj: Članice BRICS-a, posebice Kina i Rusija, izražavaju nezadovoljstvo američkom dominacijom i promoviraju ideju multipolarnog svijeta. Na globalnim forumima često imaju zajedničke stavove o suverenitetu, miješanju u unutarnje poslove država i promicanju nezapadnih pristupa upravljanju i ekonomskom razvoju.
Interes okupljanja novoj globalnoj asocijaciji zemalja su inicijative za trgovinu izvan dolara: BRICS istražuje alternative za trgovinu u američkom dolaru, što bi moglo oslabiti globalnu financijsku dominaciju dolara i utjecati na poziciju SAD-a u globalnoj ekonomiji. Potencijalno uvođenje zajedničke valute ili korištenje lokalnih valuta među članicama može stvoriti svojevrsnu financijsku neovisnost i dodatno ojačati utjecaj BRICS-a.
BRICS se širi. Nedavno se BRICS proširio i na nove članice (Argentina, Egipat, Iran, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Etiopija), što povećava njegovu težinu na međunarodnoj sceni i povećava konkurenciju prema blokovima poput EU-a i G7.
Dok BRICS još nema integracijski model kao EU ili vojni savez poput NATO-a, njegov sve veći utjecaj na globalnoj sceni, kao i rastuće članstvo, sugeriraju da ima potencijal postati ozbiljan suparnik zapadnim institucijama i političkim blokovima.
Autor članka: Petar Kolovrat
Fotografija: Youtube screenshot