Search

Oglasi

/
SANJA ČANAK: Manifest
Pjesma dana

SANJA ČANAK: Manifest

fotografija: Vidmir Raič

 

O Svijete

ne ranjavaj Zemlju

ne ušutkuj Zrak

ne presušuj Vodu

ne ljuti se na Vatru

Pusti me

da krenem k sebi

kao prema cilju

Pusti me da govorim

s njima svima

Glas mi mora

vikati

hučati

Pusti me da hodam

i zborim

Dok god u meni

plamti plamen

možda jednom dotaknem

ono što izgovaram...

 

Image

Biografija: Pitanje jezika u biti je pitanje identiteta, ali kada je riječ o kreativnom pisanju, stav da se pisac može izraziti samo na vlastitom jeziku čini mi se uskim, prenategnutim, 19. stoljećem sličnim konceptu identificiranja jezičnog standarda izraženog kroz književne kanone i ideje nacije, kaže Sanja Čanak-Raič, romanopiskinja, prevoditeljica, stručnjakinja za odnose s javnošću i vrlo aktivna korisnica platforme X, ex-Twittera. Unatoč činjenici da je Twitter, kao medij, stekao planetarnu popularnost zahvaljujući eksplozivnom razvoju mobilnih platformi tijekom proteklog desetljeća, još uvijek nije omiljeni izbor među korisnicima društvenih mreža u Hrvatskoj.

Pišem cijeli život, pa se može reći da je pisanje moja profesija, odnosno pisanje općenito, odnosno izražavanje misli i njihovo formuliranje u riječi i rečenice, kaže Sanja. Proučavala sam prekrasnu francusku i španjolsku književnost, a u to vrijeme bavila sam se i profesionalnim pisanjem, pa sam tijekom svojih ranih dana u novinarstvu osjetila i naučila razliku između „pisanja“ (za sebe) i pisanja (za druge). Navodnici služe kao vidljiva razlika u položaju u odnosu na objekt. Pisala sam uglavnom kraće forme – priče, a neke od njih su i objavljene. Profesionalno pisanje, u mom slučaju, jedan je od glavnih alata moje profesije prevoditelja i/ili PR-a. Priroda posla uvijek je diktirala da pišem (bez navodnika) „za druge“ koji su birali temu, oblik izražavanja i kanon izvještavanja, posebno ako je pisanje bilo vezano uz politiku, kaže nam Sanja.

Vrlo rano sam shvatila da kada je riječ o književnosti i bavljenju književnošću na autorskoj i kreativnoj razini, s pisanjem isključivo kao intimnom opcijom, strast može ili nestati ili biti ugušena stvarnošću života ili moje profesije, ili možda preživjeti u osobnoj sferi pojedinca. U praksi, riječ „preživjeti“ značila je postati hobi, alternativa pravom profesionalnom pisanju i pisanju za vlastito uživanje. To je i uvijek će biti osobni izbor. Što se tiče korištenja društvenih mreža u književne svrhe, zalažem se da o njima ne možemo govoriti kao o budućnosti i kao o jednoj od mogućnosti izražavanja sebe ili bavljenja medijskim aktivnostima, jednostavno zato što su se dogodile davno. To nije ni tema o kojoj treba razmišljati za milenijalce, jer oni žive kroz društvene mreže koje koriste za potpuno autentično izražavanje. Mi smo se samo pridružili općem trendu.

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Pjesma dana

Web shop

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti s Adriapress.hr portala?
Back To Top