Search

Oglasi

/
FOTOGRAFSKE TAJNE: Što je u fotografiji i video snimanju "focus breathing"?
Tehnologija

FOTOGRAFSKE TAJNE: Što je u fotografiji i video snimanju "focus breathing"?

 

Dobrodošli, dragi fotografi, u još jednu dubinsku analizu optičkih karakteristika fotografske opreme, posebno objektiva koje mogu značajno utjecati na vaš rad. Danas se bavimo fenomenom poznatim kao "focus breathing" ili "disanje fokusa". Možda ste primijetili da se kut gledanja vašeg objektiva blago mijenja kada okrećete prsten za fokusiranje. To je upravo "focus breathing" na djelu. Iako se na prvu može činiti kao sitnica, razumijevanje i kontrola ovog efekta može biti ključna, posebno u određenim fotografskim i video situacijama.

Što je zapravo "focus breathing"? U najjednostavnijem obliku, "focus breathing" je promjena žarišne duljine objektiva (a time i kuta gledanja) prilikom promjene fokusa s bliskog objekta na udaljeni i obrnuto. Zamislite da zumirate ili odzumirate kadar dok fokusirate, iako niste dotaknuli prsten za zumiranje. Upravo to se događa, ali u manjoj mjeri.

Focus breathing je pojava u fotografiji i video snimanju gdje se žarišna duljina objektiva neznatno mijenja prilikom podešavanja fokusa, što uzrokuje promjenu kutnog pogleda (angle of view) i prividno "povećanje" ili "smanjenje" slike.

Kako se manifestira?

  • Kada fokusirate s bliskog na daleki predmet (ili obrnuto), objektiv može malo "zumirati" ili "odzumirati", iako fizički ne pomičete zoom prsten.

  • Efekt je posebno primjetan kod nekih prime (fiksno žarišnih) objektiva i jeftinijih zoomova.

Zašto je problem?

  • Kod videa: Ako koristite ručno podešavanje fokusa (npr. prilikom prijelaza s jednog subjekta na drugi), promjena kadra može izgledati neprofesionalno.

  • Kod fotografije: Može utjecati na kompoziciju, posebno kod makro snimanja ili kad je preciznost okvira ključna.

Koji objektivi imaju manje focus breathinga?

  • Profesionalni objektivi (npr. cine objektivi ili high-end foto objektivi) često imaju smanjen ili minimalan focus breathing.

  • Neki moderni objektivi koriste posebne optičke dizajne (npr. "internal focus" ili "floating element") kako bi smanjili ovaj efekt.

Kako se nositi s „disanjem oštrine”?

  • Ako snimate video, koristite objektiv s minimalnim focus breathingom ili kompenzirajte pomicanjem kamere.

  • Kod fotografije, možete kadrirati sliku nakon fokusiranja ili koristiti objektiv s konstantnim kutom pogleda.

Kod snimanja videa efekt nije nužno loš jer daje poseban dramski učinak kadru pa se ponekad se koristi u kreativne svrhe, no on je definitivno nepoželjan u situacijama gdje je konzistentnost kadra ključna.

Image

Na dvije gornje fotografije pokazan je učinak objektiva na fokus (oštrinu slike). Na prvoj, u makro području objektv, je neoštro prikazao motiv, a i kriva ekspozicija često prati ovu nedaću je tu. Par sekundi kasnije, malom promjenom kuta snimanja "prodisao" je objetiv i oštrina ponovno je tu.

Zašto dolazi do "focus breathinga"?

Dizajn objektiva je kompleksan. Objektivi su sastavljeni od više leća koje se pomiču kako bi se postigao oštar fokus na različitim udaljenostima. Idealno bi bilo da se žarišna duljina pritom ne mijenja, no u praksi je to teško postići. Proizvođači objektiva balansiraju različite optičke performanse, a minimiziranje "focus breathinga" često dolazi na uštrb drugih karakteristika ili povećava složenost i cijenu objektiva.

Kada "focus breathing" postaje problem?

Iako u mnogim situacijama "focus breathing" prođe nezapaženo, postoje trenuci kada može biti prilično frustrirajuće:

Snimanje videa: Ovo je vjerojatno najkritičnije područje. Kada snimate video i mijenjate fokus s jednog subjekta na drugi (tzv. "rack focus"), neželjena promjena kuta gledanja može biti vrlo distraktna i narušiti profesionalnost snimke. Izgleda kao da se kadar lagano zumira ili odzumira, što nije željeni efekt.

Makro fotografija: Kod makro snimanja, preciznost kadriranja je iznimno važna. Čak i mala promjena kuta gledanja prilikom finog podešavanja fokusa može dovesti do toga da izgubite željenu kompoziciju.

Fotografiranje s preciznim kadriranjem: Ako radite fotografije gdje je izuzetno važno zadržati identičan kadar pri različitim fokusnim udaljenostima (npr. za potrebe spajanja više fotografija u panoramu ili za fokus stacking), "focus breathing" može otežati postizanje željenog rezultata.

Image

Shema kako nastaje i kako se razrješava "disanje" objektiva u intereakciji sa senzorom kamere

Primjeri "focus breathinga":

Neki objektivi pokazuju izraženiji "focus breathing" od drugih. Generalno, širokokutni objektivi i neki zoom objektivi skloniji su ovom efektu.

Izražen primjer: Zamislite da snimate portret s 50 mm objektivom. Kada fokusirate na oči subjekta koji je blizu, možete primijetiti da je lice malo "bliže" u kadru nego kada fokusirate na pozadinu koja je udaljenija.

Manje izražen primjer: Kvalitetni prime objektivi često imaju minimalan "focus breathing" zahvaljujući svom jednostavnijem optičkom dizajnu optimiziranom za fiksnu žarišnu duljinu.

Savjeti za kontrolu i minimiziranje "focus breathinga":

Iako ne možete u potpunosti eliminirati "focus breathing" kod objektiva koji ga imaju, postoje načini da ga umanjite ili uzmete u obzir prilikom snimanja:

Koristite objektive s minimalnim "focus breathingom": Prije kupnje objektiva, istražite recenzije i testove koji često spominju ovu karakteristiku, posebno ako planirate puno snimati video. Kvalitetni prime objektivi i neki profesionalni zoom objektivi obično imaju bolje kontroliran "focus breathing".

Izbjegavajte drastične promjene fokusa tijekom snimanja videa: Ako je moguće, pokušajte planirati svoje kadrove tako da se fokus ne mora mijenjati previše između subjekata s velikom razlikom u udaljenosti.

Koristite širi kadar i kropirajte u postprodukciji: Ako snimate video, možete snimati s nešto širim kadrom nego što želite finalno, a zatim u postprodukciji kropirati kako biste kompenzirali promjenu kuta gledanja prilikom promjene fokusa.

Ručno fokusiranje: Ponekad precizno ručno fokusiranje može pomoći da se bolje kontrolira promjena kuta gledanja u odnosu na automatsko fokusiranje koje može "juriti" naprijed - nazad.

Budite svjesni efekta: Najvažnije je biti svjestan da "focus breathing" postoji kod vašeg objektiva. Kada znate kako se ponaša, možete bolje planirati svoje snimke i izbjeći neželjene efekte.

"Focus breathing" je inherentna karakteristika mnogih fotografskih objektiva. Razumijevanjem ovog fenomena i njegovih potencijalnih utjecaja na vaše fotografije i videozapise, možete donositi informiranije odluke prilikom odabira opreme i prilagoditi svoje tehnike snimanja kako biste ga minimalizirali ili uzeli u obzir. Nadam se da vam je ovaj članak pomogao da bolje razumijete "dah fokusa" vaših vjernih optičkih suputnika. Sretno fotografiranje, bez obzira na kišu!

...
Tekst, fotografije i ilustracija: Vidmir Raič

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Pjesma dana

Web shop

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti s Adriapress.hr portala?
Back To Top