Još prije deset godina, kineska optika bila je sinonim za jeftine kopije poznatih brendova, s lošom izradom i nepredvidivim performansama. No danas, marke poput 7Artisans, Pergear, TTArtisans, Viltrox i Laowa postale su ozbiljna konkurencija tradicionalnim optičkim gigantima poput Zeissa, Sigma i Samyanga.
Što je promijenilo percepciju? Pristupačnost, kreativna kontrola i neočekivano dobra kvaliteta. Ovaj članak istražuje fenomen kineskih manualnih objektiva, njihove prednosti, nedostatke i zašto sve više fotografa i videografa odlučuje uključiti ih u svoju opremu.
Kratka povijest: Od kopija do inovacija
Kineska optička industrija prošla je kroz tri faze. Prvo se bilo doba „Ratova klonova”, "Clone Wars" era (2000–2010). Brendovi poput Yongnuo kopirali su Canon EF leće, nudeći jeftine alternative, ali s lošijom izradom. Nakon toga dolazi rast vlastitih identiteta (2010–2018) – Tvrtke poput 7Artisans i Laowa počele su razvijati originalne dizajne, često s unikatnim karakteristikama. Posljednjih godina se događa premium revolucija (2018–danas). Kineske tvrtke kao što je Viltrox i TTArtisans uveli su autofokus modele, dok su Laowa i Pergear postavili nove standarde u manualnoj optici.
Danas, kineski proizvođači više nisu samo "jeftina alternativa" – oni nude kreativne izbore koje veliki brendovi ignoriraju.
Kineski optički brandovi
Ključni igrači na tržištu su 7Artisans & TTArtisans, što je wintage šmek po pristupačnoj cijeni. Širokokutni 7Artisans 35mm f/1.2 omiljen među je street fotografima, izuzetno oštar uz blagi vintage "glow". Kod normalnih žarišnih daljina zapažen je uspjeh 7
TArtisans 50mm s blendom od f/1.4, kojeg karakterizira metalna izrada, precizan fokus prsten, idealan je za portrete.
Tvrtka Pergear nudi najbolji omjer cijene i kvalitete. Tako je Pergear 35mm f/1.4 ultrakompaktan, iznenađujuće dobar kontrast za cijenu ispod 200 eura.
I proizvođač precizne optike Viltrox je našao svoju tržišnu nišu. Ona se definira kao „most između manualne i autofokus ere”, u kojoj dominira objektiv Viltrox 85mm f/1.8 AF, čiji je tržišni uspjeh, nedvojbeno, dokaz da Kinezi mogu konkurirati i u autofokus segmentu.
Za kineskog proizvođača objektiva Laowa (Venus Optics) kažu da je „kralj manualne niše” globalne ponude vrhunske optike. Tu se misli na Laowa 9mm f/2.8 ZeroD, jedan od najširih objektiva za APSC senzore digitalnih fotoaparata koji crta sliku bez distorzije. Superiorna leća je i
Laowa 100mm f/2.8 2x Macro, jedini objektiv koji nudi 2:1 reprodukcijski omjer.
Od ostalih vrijednih spomena kinesnki proizvođača foto i video opreme svakako vrijedi spomenuti i Meike, osobito popularn među filmskim stvaraocima, te Mitakon, koji je na tržištu prisutan s brzim manualnim objektivima poput Mitakon 50mm f/0.95.
Zašto su „manualci”, kineski objektivi, postali toliko popularni? Po onoj staroj kad se kaže da nije u lovi sve”, ima i zrnce istine. Naime, treba respektirati činjenicu da je riječ o potpuno novim optičkim konstrukcijama, čije opredmećivanje u masovnim proizvodima za globalno tržište, nedvojbeno pokazuje tehnološku razinu na kojoj je Kina danas. Ipak, cijena od 3 do 5 puta jeftiniji od ekvivalenata krupan je argument. Primjerice, TTArtisans 50mm f/1.4 košta cca. 150 eura, a Sigma 50mm f/1.4 DG HSM čak 700 eura!
Druga kvaliteta „kineskih manualaca” je kreativna kontrola ili manualni, ručni, fokus kao prednost kod izoštravanja, šzo je idealno za street fotografiju (veza s scenom), videografiju (glatki "focus pulling"). Te za portrete (precizniji rad s plitkom dubinom polja).
Dizajn kineskih objektiva, također, privlači ljude, jedan specifičan retro šmek, plus čvrsta izrada, riječju, metalna tijela, težina je ta koja odaje premium dojam.
Univerzalnost uporabe je idući argument za Kineze. Kompatibilnost je osigurana na svim platformama.. Ponuda kineskih objektiva je za sve sustave - Sony E, Fuji X, Micro Four Thirds, Nikon Z, Canon RF – svi su pokriveni.
Vrijedi li probati kineske manualne objektive?
Ako tražiš pristupačan, kreativan način da unaprijediš svoju fotografiju ili videografiju, kineski manualni objektivi nude odličnu priliku. Nisu savršeni, ali nude nešto što veliki proizvođači često zanemaruju – čistu zabavu u fotografiranju.
Ili da citiramo jednog hrvatskog profesionalnog fotografa: "Kupi jedan jeftin model (npr. TTArtisans 35mm f/1.4), isprobaj ga mjesec dana – ako ti se svidi, nastavi istraživati. Ako ne, nisi puno izgubio!"
autor: Vidmir Raič
fotografije: Pergear, 7Artisans, Pixabay.com