Search

Oglasi

/
STATISTIKA: Indeks bogastva nacija – Europa stagnira, Hrvatska „solidna” na 28. mjestu!
Svijet

STATISTIKA: Indeks bogastva nacija – Europa stagnira, Hrvatska „solidna” na 28. mjestu!

Varšavski institut za poduzetništvo objavio je peto izdanje Indeksa bogatstva nacija, jedinstvenog indeksa koji, uz BDP, mjeri i kvalitetu javne potrošnje. U obzir se uzimaju zemlje članice Europske unije i OECD-a. Prva mjesta u ovome rangiranju uspješnosti država zauzimaju Irska, Švicarska i Norveška, koje su ove godine uspjele prestići Sjedinjene Američke Države. Hrvatska je na 28. mjestu.

Načelno, kada govorimo o razvoju zemalja, usredotočujemo se na bruto nacionalni proizvod. Oni koji nisu zadovoljni time i vjeruju da razvoj nije samo rast, ukazuju na druge indekse, poput Indeksa ljudskog razvoja ili Izvješća o svjetskoj sreći. Indeks, koji je za Varšavski institut za poduzetništvo razvio ekonomist Karol Zdybel, predstavlja široko razumijevanje koncepta razvoja. S jedne strane, pozornost se posvećuje dinamici privatne potrošnje po glavi stanovnika, s druge strane kvaliteti javne potrošnje u 8 kategorija (obrana, sigurnost, infrastruktura, visoko obrazovanje, zdravstvo, okoliš), a također se provjerava i kroz razinu slobode okupljanja, što je uvijek lakmus test demokracije. Procjena kvalitete javne potrošnje rezultat je sinteze rezultata dostupnih komponentnih indeksa, kao što su Legatum indeks prosperiteta i Globalni indeks mira.

Donosimo najvažnije zaključke ovogodišnjeg mjerenja Indeksa bogastva nacija:

Zapadna Europa stagnira: Većina bogatih europskih zemalja nije se uspjela oporaviti od pandemije COVID-19 - Njemačka (92 boda), Austrija (94,2 boda), Danska (103,4 boda) i UK (81,2 boda) zabilježile su pad ili stagnaciju.

Poljska je pretekla svoje susjede: prema WNI 2025, Poljska je sada ispred Slovačke, Mađarske i Latvije po nacionalnom bogatstvu.

Prosjek EU stagnira: prosječni rezultat zemalja EU u WNI-u jedva se povećao od 2021., zaustavivši se na oko 75 bodova.

Srednja Europa vuče prema dolje rezultate EU: rast prosječnog WNI-a zemalja EU generiraju uglavnom srednjoeuropske zemlje (npr. Rumunjska, Češka, Hrvatska), a ne „stara“ Europa.

Češka i Estonija privremeno u padu: Unatoč prethodnim uspjesima, Češka i Estonija zabilježile su pad u izdanju za 2025. u usporedbi s prethodnom godinom.

Španjolska i Hrvatska kao uzori učinkovitosti: Iako Poljska ima sličnu javnu potrošnju, Španjolska (66,6 bodova u kvaliteti potrošnje) i Hrvatska (65,8 bodova) puno bolje upravljaju javnim financijama.

Slab oporavak u glavnim gospodarstvima: Belgija, Španjolska, Francuska i Finska i dalje imaju niže ocjene nego prije pandemije, unatoč proteku godina od krize.

Globalni izazovi na horizontu: Objava američkog trgovinskog rata mogla bi dodatno oštetiti privatni sektor diljem svijeta, uključujući i Europu, pogoršavajući već postojeće probleme.

Pouke za budućnost: odgovorna javna politika i poboljšanje kvalitete potrošnje bit će ključni za održavanje zamaha rasta poljskog WNI-a.

...

Izvor: Wealth of Nations Index 2025, https://index.wei.org.pl

Ilustracija: Varšavski institut za poduzetništvo

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Pjesma dana

Web shop

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti s Adriapress.hr portala?
Back To Top