Više ne poznajem osobu koja ne nosi pametni sat. Mnogi od njih veliku su fitness fanatici koji svoj život gledaju isključivo kroz podatke koje ime daje njihovo računalo na ruci.
I sam volim vježbanje i aktivnost ali ne patim od stalnog mjerenja svakog koraka ili svakog otkucaja srca. Zabavno je nekada proučiti podatke koje nam sat pokazuje ali smatram kako su ljudi danas postali previše opsesivni i lakovjerni podacima koji im se predstavljaju.
Odlučio sam istražiti koliko su zaista podaci s pametnog sata točni. Nakon pročitanih par istraživanja shvatio sam kako su pametni satovi zapravo doista precizni ali nikako i sto posto točni. Proizvođači i svih ostali ističu kako te podatke ne treba shvaćati ispravnima ali mogu poslužiti kao indikator određenih zdravstvenih problema.
Također, u istraživanju saznao sam kako su se počeli javljati novi oblici anksioznosti vezani uz novu tehnologiju u koju ulaze i ovakvi oblici uređaja.
Pametni sat, moderni uređaj kojeg većina nas nosi na svome zapešću postao je neizostavan modni dodatak koji nam pomaže u očuvanju zdravlja. Ovaj uređaj se odlično uklopio u današnji informacijski svijet u kojem nam informacije stižu sa svih strana. Broj informacija i podataka koje prikuplja pametni sat postaje sve opsežniji, a jeste li se ikada pitala koliko su ti podaci točni i možemo li im zaista vjerovati?
Funkcije pametnog sata
Pametni satovi postali su naš osobni doktor koji svakodnevno prate mnoge funkcije našeg tijela. Razni senzori i algoritmi u svakom trenutku pokazuju nam trenutno stanje našeg organizma i podsjećaju nas da se pokrenemo. Mnogi od pokazatelja koje nam pokazuje pametni sat su jako precizne ali neki podaci mogu značajna odstupati od stvarnosti.
Otkucaji srca – Svi moderni pametni satovi imaju mogućnost mjeriti puls. Studije govore kako je mogućnost pogreške pametnog sata u mjerenju otkucaja srca manja od 5 % što znači da mjerenje pulsa pametnim satom jednako kao da se mjeri nekim medicinskim uređajem. Veće nepravilnosti moguće su kod naglih promjena intenziteta vježbanja, no za većinu korisnika puls s pametnog sata je dovoljna točna informacija.
Koraci – Još jedna od funkcija koju imaju svi pametni satovi je brojanje koraka. Ova funkcija poprilično dobro mjeri broj koraka čovjeka, što je također dokazano brojnim istraživanjima. Brojni brandovi testirani su svoje pametne satove u različitim uvjetima te se slobodno može zaključiti kako većina pametnih satova ima neznatna odstupanja u broju koraka. Prilikom vježbe na traci za trčanje odstupanja gotovo nije bilo dok su se mala odstupanja pojavila prilikom slobodnog kretanja.
Spavanje – Jedan od novijih funkcija pametnih satova je mjerenje dužine i faza spavanja. Ipamako dosta pojedinaca skida sat prije odlaska u krevet ipak neki vole sakupljati informacije i o svom snu. Prema istraživanjima pametni satovi točno bilježe dužinu sna ali postoje veća odstupanja u mjerenju dužine određene faze sna u odnosu na laboratorijska mjerenja.
Kisik u krvi – Noviji modeli pametnih satova imaju mogućnost mjerenja kisika u krvi. Ova funkcija pokazuje zasićenost krvi kisikom ali svi proizvođači pametnih satova naglašavaju kako oni nisu zamjena za medicinski pulsni oksimetar. Najveća odstupanja pametni satovi pokazuju upravo u mjerenju kisika u krvi te je važno ovaj podatak uzeti s oprezom i nikako se na njega ne treba osloniti u potpunosti.
Pametni satovi i zdravlje
Cilj pametnih satova je potaknuti zdraviji način života kroz mjerenje dnevnih aktivnosti čovjeka. Ovakvi uređaji podsjećaju čovjeka na kretanje te upozoravaju na moguće nepravilnosti otkucaja srca koje bi inače ostale nezapažene. Primljene podatke od uređaja poput pametnih satova potrebno je tumačiti razumno i ne smatrati ih medicinskom dijagnozom. Važno je upoznati doktora s nepravilnostima koje vam pokazuje sat, budući da pametni sat može kod prosječnog korisnika upaliti lažni alarm ili se pak može propustiti veći problemi koji stoje iza nekog nepravilnog podatka.
Pametni satovi osmišljeni su da bi čovjeka očuvali zdravlje ali stvari vrlo brzo mogu izbjeći kontroli. Opsesivno praćenje svakog detalja koji pametni sat mjeri može dovesti do stresa i paradoksalno razviti anksioznost stoga se preporuča razumno korištenje pametnog sata.
Čimbenici koji utječu na točnost podataka pametnog sata
Na kvalitetu podataka koje pokazuje pametni sat prvenstveno utječe sama kvaliteta sata, odnosno kvaliteta softvera i hardvera koje pametni sat koristi. Također, na kvalitetu podataka utječu i vanjski faktori koji se mogu značajno poigrati s kvalitetom podataka.
Jedan od najčešćih razloga zašto pametni sat pokazuje krive podatke je nepravilno nošenje sata. Pametni sat se mora nositi iznad zgloba i dovoljno čvrsto priljubljen uz kožu. Labav ili loše postavljen sat daje manje pouzdane podatke isto kao i pretjerano mahanje rukom te neprestano poskakivanje.
Osim kvalitete te krivog nošenja sata u istraživanju se pokazalo kako pametni sat može pokazivati do 15% pogrešne podatke zbog tamnijeg tena, znoja, tetovaža i pretjerane dlakavosti. Iako ne postoji točan podatak što od nabrojanog stvara najviše problema prilikom mjerenja, preporuča se uzimanje podataka s određenom rezervom ukoliko vašem pametnom satu može smetati neki od ovih faktora.
Pametni satovi koristan su alat koji može pomoći kod praćenje zdravlja, no njihove podatke nikako ne treba uzimati zdravo za gotovo. Pametni satovi mogu biti indikator zdravstvenog problema te se uz stručnu pomoć i nadzor liječnika mogu pomoći pri dijagnozi problema. Svakako preporučujemo da ne stvarate naviku svakodnevnog proučavanja podataka koje pametni sat pokazuje, pogotovo ako već imate dijagnosticirane određene oblike anksioznosti.
Tekst: Jasen Valetudo
Fotografije: Adriapress.hr