Od početka ove godine bilježi se usporavanje ključnih trendova na tržištu nekretnina. Iako su prosječne cijene nekretnina nastavile rasti, stope rasta su smanjene, dok je broj transakcija neznatno pao. Do kraja godine ne očekuje se značajniji pad cijena nekretnina, prvenstveno zbog manjka ponude u svim segmentima, osobito na Jadranu i u Zagrebu. Manjak ponude ostaje glavni izazov zbog ograničene nove gradnje, prevelikog fokusa na turizam te precijenjenih rabljenih nekretnina, poručeno je s 38. Foruma poslovanja nekretninama koji je u organizaciji HGK i Udruženja poslovanja nekretninama HGK održan u Zagrebu.
Predsjednik tog udruženja Dubravko Ranilović istaknuo je da tržište i cijene nekretnina u Hrvatskoj i dalje rastu ali je sada malo usporilo nakon najvećeg rasta u proljeće ove godine. Vidimo usporavanje prometa. Prošle godine promet je pao 6,9 posto, rekao je Ranilović, dodavši da su lani i stranci manje kupovali. Nada se da bi se sljedeće godine cijene nekih nekretnina, pogotovo rabljenih, mogle stabilizirati, pa čak i padati.
Dubravko Ranilović predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama HGK
„Aktivnost na tržištu nekretnina u ovoj godini ovisit će o uobičajenim makroekonomskim pokazateljima, o tome hoće li doći do potrebne segmentacije i veće diferencijacije cijena u segmentu rabljenih nekretnina, o kretanju kamata i o utjecaju najavljivanih izmjena u poreznom okviru. Nažalost, izvjesno je da problem manjka ponude novogradnje po prosječnim cijenama, i veće ponude općenito, pa onda i nepriuštivosti, neće biti riješen u 2025. bez obzira na najavljene izmjene poreznih zakona i uvođenje stambene politike, ali će se pokrenuti neki pozitivni procesi“, ocijenio je Ranilović.
U Hrvatskoj je u 2023. godini obavljeno više od 190.000 transakcija u prometu nekretninama ukupne vrijednosti više od devet milijardi eura, s prosječnom vrijednosti nekretnine 77.079 eura.
Glavni ekonomist HGK-a Goran Šaravanja tvrdi kako je domaća potražnja na tržištu nekretnina trenutačno vrlo izražena. Svjedoci smo rasta zaposlenosti, izraženog rasta plaća i posljedično vidimo vrlo solidan rast potražnje i za stambenim kreditima, rekao je Šaravanja.
Glavni ekonomist HGK-a Goran Šaravanja
Prema njegovim riječima, makroekonomski gledano, u Hrvatskoj su prisutni svi uvjeti za daljnju izraženu aktivnost na tržištu nekretnina. Upitan za rast cijena nekretnina, rekao je da visoka potražnja uvjetuje taj rast. Nije želio prognozirati hoće li cijene rasti i iduće godine. Ali napomenuo je da je, za razliku od dobrog dijela EU-a, u Hrvatskoj domaća potražnja i dalje izrazito izražena.
Članica Predsjedništva Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK Lana Mihaljinac Knežević, kaže da i ove godine prosječne realizirane cijene rastu, no stope rasta su niže nego prošlih godina. Tvrdi da je pao broj transakcija, primarno stambenih nekretnina. Razlog za to vidi u kroničnom manjku ponude, ocjenjujući da se i dalje nedovoljno gradi, ali i da je novogradnja koja se stavlja na tržište iznadprosječnih cijena koje su nedostupne većini građana.
Napomenula je kako je najveći izazov hrvatskog tržišta nekretnina manjak ponude, novogradnje je jednostavno premalo. Ni ona ne očekuje nikakve velike promjene cijena nekretnina u 2025. godini ali smatra da su rabljene nekretnine u prosjeku precijenjene.
Članica Predsjedništva Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK Lana Mihaljinac Knežević
Predsjednica strukovne grupacije HGK Splitsko-dalmatinske županije Jasminka Biliškov, tvrdi kako je tržište nekretnina u Dalmaciji i dalje veoma živo, aktivno i stabilno, čak i uz smanjen ovogodišnji broj transakcija. Svaki treći kupac je stranac, rekla je, dodavši kako se gradi dosta ali i nedostaje novogradnji, a cijene u Splitu na boljim lokacijama kreću se oko pet tisuća eura. Ni ona ne očekuje značajniji rast cijena nekretnina iduće godine.
Novogradnje u višem cjenovnom segmentu, s cijenama od 3.000 do 5.000 eura po kvadratu i više, postaju teško dostupne hrvatskim građanima. Tržište na obali snažno je pod utjecajem stranih kupaca – svaki treći kupac na Jadranu ove je godine bio stranac, uglavnom iz EU-a, dok se uskoro očekuju i kupci iz OECD zemalja izvan EU-a. U segmentu rabljenih nekretnina potrebna je veća prilagodba cijena kako bi se povećala dinamika transakcija. Fond kupaca koji su spremni plaćati precijenjene nekretnine iscrpljen je još u 2023., što naglašava potrebu za realnijim cijenama, poručuju iz Udruženja poslovanja nekretninama HGK.
Raspravljalo se i o poslovanju agencija za nekretnine gdje, zbog velike konkurencije, ima dosta problema. Podizanjem razine kvalitete usluge, profesionalnim pristupom agenata u posredovanju nekretninama i poštivanjem Kodeksa etike, važno je povećati povjerenje građana u djelatnost, poručeno je s Foruma. Iz Udruženja su pozvali građane da biraju posrednike koji rade savjesno i u skladu sa zakonom.
„Posredovanje u prometu nekretninama velika je odgovornost. Posrednici na tržištu nekretnina, bilo da se radi o kupovini, prodaji ili zakupu, imaju ključnu ulogu u povezivanju kupaca i prodavača, kao i u osiguravanju da sve transakcije budu izvedene u skladu sa zakonom, pravilima struke i interesima svih uključenih strana. Ova odgovornost podrazumijeva ne samo stručnost, već i visok nivo povjerenja koji klijenti polažu u posrednike“, kazala je u uvodnom govoru Maja Bogović, direktorica Sektora za trgovinu HGK.
Maja Bogović direktorica Sektora za trgovinu HGK
U Imenik agenata u prometu nekretnina, koji vodi HGK, upisano je 4.435 agenata. Tijekom ove godine ispit za agenta u posredovanju nekretninama položilo je 350 kandidata, što je za 20 posto manje u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče najavljenih izmjena u načinu oporezivanja nekretnina i prihoda koji se ostvaruju od njihovog kratkoročnog najma, te najava novog Zakona o upravljanju i održavanju stambenih zgrada, u Udruženju zaključuju da će se učinci moći vidjeti tek nakon što prođe određeno vrijeme njihove primjene. Kao i to kako će se destimulacija kratkoročnog najma odraziti na tržište odnosno koliko će se takvih nekretnina u budućnosti pojaviti na tržištu na prodaju ili za dugoročni najam.
Vrlo zanimljvo predavanje o korištenju umjetne inteligencije (AI) kod trgovanja nekretninama te brojne koristi koje donosi agencijama i agentima za prodaju nekretnina održao je zagrebački stručnjak za AI Adrijan Vazdar. Od velike uštede vremena jer automatizacija rutinskih zadataka oslobađa agente za ključne aktivnosti poput prodaje i pregovora, poboljšanog korisničkih iskustva jer brzi i točni odgovori povećavaju zadovoljstvo klijenata, povećanja produktivnosti jer agenti imaju više vremena za fokusiranje na kompleksnije zadatke do konkurentske prednosti jer modernizacija poslovanja privlači više klijenata I povećava povjerenje. A sve to rezultira uspješnijim poslovanjem i povećanjem profita, istaknuo je Vazdar.
Zanimljivo predavanje Adrijana Vazdara o korištenju umjetne inteligencije u trgovanju nekretninama
Na kraju Foruma još jedno vrlo zanimljivo predavanje održao je Ivica Tucak, izbornik Hrvatske vaterpolske reprezentacije. On je na primjeru jedne od najuspješnijih hrvatskih reprezentacija pokazao sličnosti u vođenju tima u sportu i poslovanju te kako upravljati timom za ostvarenje zajedničkih ciljeva i vrhunskih rezultata.
napisao: Željko Bukša
foto: HGK i Željko Bukša