Muzej Matije Skurjenija poziva vas na otvorenje ekskluzivne izložbe naziva: ˝Skurjeni – Akvizicije sa svjetskih aukcija˝
Događaj koji organizira Muzej Matije Skurjenija
Aleja Đure Jelačića 8
10290 Zaprešić
Izložba je to na kojoj će se moći vidjeti više od 18 slika i nekoliko crteža Matije Skurjenija, koje su Muzeju posudili privatni kolekcionar iz Slovačke, obitelj Srećka Skurjenija, a obuhvaća i nekoliko otkupnih radova (akvizicija) Muzeja Matije Skurjenija..
Većina slika prvi je put izložena, nakon kupnje u uglednim europskim aukcijskim kućama. Nazivi nekih od slika koje će se moći pogledati na izložbu su: ˝Susjedgrad˝, Motel Korana u Karlovcu iz 1953., Leteći čovjek iz 1961., Trešnjevački braceki iz 1964.,
Na promišljanju iz 1974. i dr...Dvije slike kupljene su u Parizu 1962. kad je Matija imao izložbu u Galerie Mona Lisa. Te su slike evidentirane u originalnom katalogu Pariške izložbe..
Kustos izložbe i autor eseja u katalogu je ravnatelj Muzeja Ante Žaja, viši kustos.
*Otvorenje izložbe je 12. srpnja 2025. godine ( subota) u 20:00, a moći će se pogledati do 29. kolovoza 2025.
izložba ˝Skurjeni – Akvizicije sa svjetskih aukcija˝
Mjesto gdje se realno i racionalno pretvara u nerealno i iracionalno
Nekada trokatna žitnica na posjedu bana Josipa Jelačića postala je 1987. godine Galerija Matije Skurjenija, kada je on proglašen počasnim građaninom Zaprešića, a deset godina nakon njegove smrti, 2000. godine, prerasta u Muzej Matije Skurjenija.
Matija Skurjeni rođen je 1898. godine u Veternici pokraj Zlatara. Kao sedmo dijete u obitelji zbog siromaštva nije pohađao školu. Pisati je naučio od starije braće i sestara, a kasnije nakon rata izučit će soboslikarski zanat i početi sa slikanjem. U razdoblju 1946. – 1949. sudjeluje u osnivanju Likovne sekcije u Zagrebu, a 1953. godine seli se u Zaprešić. Nakon umirovljenja posvećuje se slikarstvu, izlaže i osvaja nagrade diljem Europe te sudjeluje u osnivanju Društva naivnih umjetnika Hrvatske. 1984. godine donirao je fundus svojih slika na kojima se temelji njegova galerija. 2000. godine njegova dugogodišnja suradnica i idejna začetnica galerije, Milka Kobešćak darovnicom daruje svoju kolekciju istoimenoj galeriji. Ta galerija danas je Muzej Matije Skurjenija.
Stalni postav Muzeja Matija Skurjeni obuhvaća njegova ulja na platnu, crteže i grafike, gdje realno i racionalno pretvara u nerealno i iracionalno. Njegovu umjetnost karakteriziraju tajnoviti i maštoviti prikazi ruševina gradova, špilja i tajnovitih prolaza. Kasnija faza njegova stvaralaštva prikazuje groteskne slike uspoređivanja životinjskog svijeta i ljudskog društva. Izdvojimo samo neka od njegovih poznatih umjetničkih djela: Zološki vrtić, Treći svjetski rat, Prvi ljudi na Mjesecu, Legenda o pjevaču koji se utopio, Riba djevojka, Golub mira, Stubica nekad i danas, Al je divan ovaj mrak, Eulalija i mnoga druga.
izložba ˝Skurjeni – Akvizicije sa svjetskih aukcija˝
Matija Skurjeni (Veternica kraj Golubovca, Hrvatsko zagorje, 14. prosinca 1898. – Zaprešić, 4. listopada 1990.), hrvatski slikar naive, jedan od suosnivača Društva naivnih likovnih umjetnika Hrvatske.
Poznati hrvatski slikar naive (primitivna umjetnost). Završio zanat za soboslikara, radio kao pastir, rudar i ličilac. Za vrijeme Prvog svjetskog rata vojnik na ruskom i talijanskom frontu.
Njegove prve slike nastaju 1924. godine, a 1948. ima svoju prvu izložbu. U mirovinu odlazi 1956. godine i tada se u potpunosti posvećuje slikarstvu, te 1957. počinje surađivati s Galerijom primitivne umjetnosti u Zagrebu. Skurjenijev europski uspjeh započinje 1960. godine, kada izlaže u galeriji La Nuova Pesa u Rimu.
Dvije godine kasnije postavlja prvu samostalnu izložbu u Parizu, gdje upoznaje Andréa Bretona i druge nadrealiste.
Dio slika, crteža i grafika 1984.godine daruje Skupštini općine Zaprešić kao temelj Galerije Matija Skurjeni. Galerija je otvorena tri godine kasnije, 1987. godine, u obnovljenom spremištu za plodine u Novim dvorima u Zaprešiću. Galerija 2000. godine prerasta u Muzej Matija Skurjeni sa stalnim postavom koji obuhvaća cjelokupni Skurjenijev opus: slike-ulja na platnu, crteže i grafike.
izvor biografije: https://hr.wikipedia.org/wiki/...
ilustracije: Muzej Matije Skurjenija