Search

Oglasi

/
Zašto je opasna eskalacija sukoba na Bliskom istoku?
Svijet

Zašto je opasna eskalacija sukoba na Bliskom istoku?

Rat na Bliskom istoku svijetu donosi ekonomsku nestabilnost

Bliski istok je geografski, kulturni politički pojam koji obuhvaća područje jugozapadne Azije i sjeveroistočne Afrike, uključujući zemlje koje se nalaze na važnim raskrižjima između Azije, Afrike i Europe. Ova regija ima bogatu povijest te važan strateški, politički i ekonomski značaj zbog svog položaja i prirodnih resursa, posebice nafte i plina.

Bliski Istok obuhvaća Tursku, Iran, Irak, Siriju, Jordan, Libanon, Izrael, Palestinske teritorije, Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate, Kuvajt, Oman, Bahrein, Katar i Jemen. Egipat se često također uključuje u pojam Bliskog istoka iako se nalazi u sjeveroistočnoj Africi.

Bliski istok karakterizira kulturna i religijska raznolikost, teška povijest i viševjekovni sukobi. Bliski istok je dom mnogih civilizacija i religija, uključujući islam, kršćanstvo i judaizam. Regija ima bogato kulturno naslijeđe, kao i složenu etničku raznolikost (Arapi, Perzijanci, Turci, Kurdi, Židovi i drugi narodi).

Bliski istok posjeduje najveće svjetske rezerve nafte i prirodnog plina, što mu daje izniman značaj u globalnoj ekonomiji i geopolitici. Zbog svog strateškog položaja i resursa, Bliski istok je često bio središte političkih napetosti i sukoba, uključujući kolonijalizam, hladnoratovsko suparništvo i moderne geopolitičke konflikte, poput izraelsko-palestinskog sukoba, građanskog rata u Siriji te rivalstva između Irana i Saudijske Arabije.

Zemlje Bliskog istoka imaju različite ekonomske sustave. Neke zemlje, poput Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, imaju snažne ekonomije temeljene na izvozu nafte, dok su druge, poput Sirije i Jemena, pogođene ratom i ekonomskim izazovima.

Bliski istok je regija s dubokom poviješću i ključnim utjecajem na globalnu politiku i ekonomiju, ali i područje u kojem se prepliću brojne kulturne, vjerske i političke dinamike.

Globalna sigurnosna prijetnja

Sukob između Izraela i Irana mogao bi imati dalekosežne posljedice za Bliski istok, ali i šire. Nekoliko je ključnih mogućnosti koje bi takav sukob mogao donijeti. Događanja posljednjih tjedana i dana, iranski napad na Izreal i izraelski odgovor Iranu nužno vodi eskalaciji regionalnih sukoba. Izrael i Iran imaju snažan utjecaj na različite političke vojne i sigurnosne čimbenike u regiji. Sukob između njih vjerojatno bi uključio i njihove saveznike, primjerice libanonski Hezbollah, palestinske grupe kao što su Hamas i Islamski džihad, te proiranske milicije u Siriji i Iraku. Ove skupine bi se mogle aktivirati i proširiti sukob na susjedne zemlje.

Rat na Bliskom istoku svijetu donosi ekonomsku nestabilnost. Ako bi došlo do ozbiljnih sukoba u Perzijskom zaljevu, mogli bi biti ugroženi ključni energetski koridori. To bi prouzročilo rast cijena nafte i plina na globalnom tržištu, što bi pogodilo ekonomije širom svijeta. Također bi doveo do prekida u opskrbi energijom, što bi imalo ozbiljan utjecaj na industrijske i energetske sektore svih zemalja globalizirane ekonomije.

Riječ je, dakle, o globalnoj sigurnosnoj prijetnji, jer bliskoistočni sukob neumitno ima gglobalne implikacije. Velike sile svjeta poput SAD-a, Rusije i Kine, bilo direktno kroz vojne akcije, ili indirektno kroz potporu različitim stranama sudjeluju u njemu. To bi moglo izazvati ozbiljnu nestabilnost na globalnoj razini i čak dovesti do proxy rata, gdje bi se veće sile natjecale za utjecaj.

Možemo očekivati i humanitarnu krizu. Rat Irana i Izrela bi doveo do velikog broja civilnih žrtava i valova izbjeglica. Ljudi iz Irana, Libanona, Sirije i drugih pogođenih područja bili bi prisiljeni napustiti domove, što bi stvorilo pritisak na susjedne zemlje i međunarodne organizacije.

U razmatranju tog sukoba poput teške sjene nad svijetom nadvila se nuklearna prijetnja. Iran razvija svoj nuklearni program, što je uzrok velikih napetosti s Izraelom. Iako Izrael nije službeno priznao posjedovanje nuklearnog oružja, široko se smatra da ga posjeduje. U slučaju eskalacije sukoba, prijetnja korištenja nuklearnog oružja mogla bi narasti, što bi imalo katastrofalne posljedice za regiju.

Osim što su razmijenili raketne udare i djelovanje vojnim dronovima. Iran i Izrael već su uključeni u stalni cyber rat. Sukob bi vjerojatno doveo do eskalacije cyber napada na ključne infrastrukture, poput energetskih mreža, financijskih sustava i komunikacija, i unutar regije i globalno.

Došlo je do erozija diplomatskih napora i mirovnih inicijativa. Sukob je oslabio diplomatske napore na Bliskom istoku, uključujući mirovne pregovore između Izraela i palestinskih vlasti te pregovore o iranskom nuklearnom sporazumu (JCPOA).

Sukob Izreala i Irana imao razoran potencijal, ne samo za Bliski istok nego i za svjetsku stabilnost i ekonomiju.

 

Autor: Petar Kolovrat

ilustracija: Freepik.com, https://www.freepik.com/

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Web shop

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti s Adriapress.hr portala?
Back To Top