Search

Oglasi

/
KLIOFEST 2025: Hrvatski susret s poviješću
Hrvatska

KLIOFEST 2025: Hrvatski susret s poviješću

Dvanaesti Festival povijesti Kliofest će se održati od 13. do 16. svibnja 2025. godine

Iz organizacijskog odbora pozivaju na već tradicionalni susret s poviješću, na Dvanaesti Festival povijesti Kliofest, koji će se održati od 13. do 16. svibnja 2025. godine

Glavni dio programa festivala, okrugli stolovi i predavanja o važnim i kontroverznim temama hrvatske historiografije, predstavljanja novih povijesnih knjiga, edukativne radionice za sve uzraste, izložbe te sajam povijesne knjige održat će se u Zagrebu, u prostorima Nacionalne i sveučilišne knjižnice te Knjižnice i čitaonice Bogdana Ogrizovića.

U petak 16. svibnja 2025. bit će priređen Dan povijesti tijekom kojeg će se u brojnim gradovima i drugim mjestima u cijeloj zemlji održavati popularna predavanja o povijesnim temama, predstavljati knjige te susretati njihovi autori i čitatelji.

Sudionici Kliofesta bit će brojni povjesničari iz Hrvatske i gosti iz nekoliko europskih zemalja (Austrije, Bosne i Hercegovine, Italije, Poljske, Slovenije, Srbije, Ukrajine i dr.) te hrvatski nakladnici.

Iz programa izdvajamo nekoliko okruglih stolova i tribina – o promjeni položaja žena u moderno doba, hrvatskom ranom srednjem vijeku i 1100. obljetnici Hrvatskog Kraljevstva, mladima i raspadu Jugoslavije i ratovima devedesetih, o pola stoljeća Konferencije o europskoj sigurnosti i suradnji, mogućnostima zapošljavanja povjesničara, odnosu historiografije i nacionalizma…

Od brojnih predstavljanja knjiga možemo spomenuti promociju djela Marca Ferra „Dvadeseto stoljeće rastumačeno mojem unuku“, Darjana Godića i Jakše Raguža „Karlovačka oklopnomehanizirana postrojba u Domovinskom ratu“, Holma Sundhausena „Gospodarska povijest Nezavisne Države Hrvatske u nacionalsocijalističkom veleprostoru 1941. – 1945.“ te Šimuna Cimermana „Bitka na Sutjesci – pakao u raju“.

Image

Festival povijesti Kliofest 2025. godine

Otvorenje festivala u utorak 13. svibnja uveličat će kostimirani predstavnici Renesansnog festivala iz Koprivnice, a svečanost uručenja nagrada povjesničarima u petak 16. svibnja kostimirani gosti iz Muzeja grada Zagreba.

Priredili smo i zanimljive radionice za sve uzraste (od kojih izdvajamo: Zagonetke grofova Oršića, Zaigraj se poviješću, Da Vincijev laboratorij, AI STEM).

Festival organizira Udruga Kliofest uz brojne partnere.

Na festivalu promičemo javnu raspravu o aktualnim pitanjima iz hrvatske povijesti, nastojimo pokazati kako na nju gledaju inozemni povjesničari i pokušavamo osvijestiti određene probleme iz naše prošlosti s kojima bi se historiografija trebala ozbiljnije baviti.

Uz poticanje veće vidljivosti povjesničara, kulturnu javnost upoznajemo sa stranim povjesničarima i autorima koji se bave hrvatskom poviješću i otvaramo nove perspektive međunarodne kulturne suradnje, napose na polju povijesnih istraživanja.

Image

Festival povijesti Kliofest 2025. godine

Detaljnije obavijesti uskoro, na:

https://www.kliofest.hr/

www.historiografija.hr

te Facebooku i

Instagramu Kliofesta

Image

Festival povijesti Kliofest 2025. godine

O Kliofestu

Festival povijesti Kliofest

Prvi je Kliofest održan u lipnju 2014. godine u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Budući da je bilo primjedbi kako je to pomalo nezgodno vrijeme s obzirom na završetak predavanja i početak ispitnih rokova na fakultetima, idući je bio pomaknut na drugi tjedan svibnja 2015. Otad smo se svake godine u drugome tjednu svibnja susretali na povijesnim festivalima u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, ali i nekim drugim prostorima – Hrvatskom državnom arhivu, Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Poljskoj kulturnoj udruzi Mikolaj Kopernik, kinu Tuškanac i dr. Broj posjetitelja iz godine u godinu povećavao se, a interes povjesničara za sudjelovanjem na Kliofestu neprestano rastao. I nakladnici povijesnih knjiga pokazivali su sve veće zanimanje za sudjelovanjem. Naime, sajam povijesne knjige od prvoga je Kliofesta neizostavan dio festivala – na tom sajmu nakladnici izlažu svoja izdanja s polja povijesti i srodnih znanosti, organiziraju predstavljanja knjiga i tribine.

Također, s vremenom je rasla međunarodna prepoznatljivost i vidljivost Kliofesta. Na njemu su sudjelovali brojni povjesničari iz dvadesetak zemalja – predstavljali su svoje knjige, govorili o knjigama drugih ili su pak sudjelovali na nekome od brojnih okruglih stolova koji su proteklih godina bili organizirani. Još je jedna dimenzija Kliofesta bila organiziranje izložbi povijesne tematike.

Ove je godine bilo planirano da se glavnina događanja sedmoga Kliofesta održi u Kulturno-informativnom centru i Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića. Na žalost, zbog korona-krize morali smo odustati od bogatoga programa i barem ga djelomice izmjestiti u virtualni prostor. Pred vama je, dakle, početak sedmoga Kliofesta, u virtualnom izdanju. Kad kažemo početak, izražavamo nadu da ćemo se vidjeti na nastavku Kliofesta ujesen. Nadamo se da će vas ovaj program zainteresirati, jednako kao i da se održava “uživo”, da ćete poslušati priloge naših sudionika, da njima/niti nama organizatorima nećete zamjeriti zbog tehničkih nesavršenosti.

Image

Festival povijesti Kliofest

Program Kliofesta proteklih su godina priređivali: Kliofest, udruga za promicanje kulture povijesti, Hrvatski nacionalni odbor za povijesne znanosti i Društvo za hrvatsku povjesnicu, uz niz suorganizatora: Hrvatski institut za povijest, Hrvatski državni arhiv, Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zajednicu nakladnika i knjižara, Poljsku kulturnu udrugu Mikolaj Kopernik, Knjižnicu i čitaonicu Bogdana Ogrizovića, Hrvatsko etnološko društvo, Hrvatsku maticu iseljenika i druge.

Od 2015. počeli smo organizirati i Dan povijesti diljem Hrvatske, isprva u nekoliko mjesta, a potom je njihov broj narastao na više od dvadeset. Održavana su predavanja, promocije knjiga i tribine, ne samo u gradovima, već i u manjim naseljima i selima.

Napokon, počele su se dodjeljivati nagrade povjesničarima, u pet kategorija: za životno djelo, za najbolju knjigu objavljenu u prethodnoj godini, za popularizaciju i za stranoga povjesničara, a jedna je nagrada predviđena za najbolji diplomski rad. Nagrade su nazvane prema istaknutim hrvatskim povjesničarima, Ivanu Lučiću, Mirjani Gross, Vjekoslavu Klaiću, Jaroslavu Šidaku i Ferdi Šišiću.

Tijekom proteklih festivala povijesti, a i u ovogodišnjem virtualnom izdanju pomagali su brojni studenti i studentice volonteri, kojima zahvaljujemo na pomoći. Rad na pripremi i izvođenju programa također je volonterskoga karaktera.

Program Kliofesta financijski podržavaju: Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH, Ministarstvo kulture RH, Grad Zagreb, Udruga za zaštitu prava nakladnika ZANA.

foto: press https://www.kliofest.hr/


 

Podijeli članak:

Povezani članci

Najnovije

Pjesma dana

Web shop

Najnovije

notification icon
Želite li primati najnovije vijesti s Adriapress.hr portala?
Back To Top