Kako je moguće u 36 mjeseci napraviti nešto za što sami tvrde da treba najmanje 50 mjeseci?
Na netom održanoj konferenciji za medije, a koju su održali zastupnik u Skupštini Grada Zagreba Alen Lochert i Kristijan Jelić potpredsjednik HSLS-a Grada Zagreba, prenosimo njihove ključne izjave o upravljanju gradom trenutnog nam gradonačelnika Tomislava Tomaševića.
KAKO 50 MJESECI STANE U 36 MJESECI I ZAŠTO NEMA INVESTITORA U GRAD ZAGREB?
Alen Lochert je izjavio
U Izvješću o radu gradonačelnika Grada Zagreba za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2024., koje je bilo prva točka prošlotjedne sjednice Gradske skupštine Grada Zagreba, između ostalog, piše da je u tom razdoblju otvoren peti vrtić u mandatu ove gradske uprave. Dakle unutar razdoblja od 36 mjeseci.
No, u mjesecu studenom 2022. godine, na 18. sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba, zastupnica aktivističke platforme Možemo izjavila je: "Od ideje, da se negdje treba izgraditi dječji vrtić, do izgradnje tog vrtića prema zakonskim propisima Republike Hrvatske treba minimalno 50 mjeseci." Nije li onda navod u polugodišnjem izvješću, u najmanju ruku, neobičan? Kako je moguće u 36 mjeseci napraviti nešto za što sami tvrde da treba najmanje 50 mjeseci?
Radi li se tu samo o prenamjenama nekih prostora ili o ostvarenju ranije pripremljenih projekata ili je putem nekog medija kontaktiran Albert Einstein, pa su uspjeli 50 mjeseci stisnuti u 36 mjeseci ili ja sad možda jesen 2025. godine? Puno je tu pitanja, ali malo mogućih odgovora.
U istom Izvješću nema niti slova o tome koliko je investicija privučeno u naš grad? Nije to niti čudno, kad je u proračunu za ovu godinu samo tridesetdevettistućiti dio, ili 65.000 €, namijenjen razvoju investicijksih projekata od interesa za Grad Zagreb, odnosno za privlačenje privatnih investitora, a ostvarenje u prvom polugodištu je nula €! Lakše je imati najveći porez na dohodak u Državi u najskupljem gradu u toj istoj državi, žmikati građane, dijeliti sredstva koja vam padnu u krilo, nego poticati investicije, povećavati obuhvat osnove iz koje se naplaćuje porez na dohodak i smanjiti isti.
Novi suludi prijedlozi rješavanja parkinga u Zagrebu !
Jučer čitamo izjavu pročelnika gradskog Ureda za promet g. Pavune kako izjavljuje da oni (Možemo!) ne rade stihijski promjene parkirne politike, već postupaju prema strategija prometnog parkiranja iz 2021. godine koju je izradio Fakultet prometnih znanosti.
Zaboravio je kazati da je tu strategiju naručio još bivši gradonačelnik, ali na to smo već navikli. Drugim riječima njima je bilo potrebno „samo“ tri godine da prouče prometnu studiju i počnu primjenjivati njene odrednice. U međuvremenu su naravno sve učinili da dodatno zakompliciraju prometnu problematiku ukidajući parkirna mjesta i zatvarajući pojedine prometnice za automobile. Prema tome mogli bi se složiti da se ne radi stihijski, već se (nažalost) radi šlampavo.
Ali to nije sve, nakon neuspjelog prijedloga blokovskog parkiranja naši marljivi gradski oci imaju četiri nove briljantne ideje.
Prva od njih je ukidanje mogućnosti kupnje povlaštene parkirališne karte vlasnicima nekretnina koji nisu stanari !? Što je diskriminatorni potez, jer smatramo da samim vlasništvom građani imaju pravo na povlaštenu kartu kao i svi ostali vlasnici nekretnina.
Druga je produljenje vremena naplate u 1. zoni od ponedjeljka do subote do ponoći, a nedjeljom do 15 sati ?!? Ovim suludim prijedlogom se kažnjavaju apsolutno svi građani koji nemaju povlaštene parkirne karte za 1. zonu, a ne rješava se apsolutno ništa !
Treće je podizanje cijene zauzeća parkirnih mjesta zbog radova (osim radova obnove od potresa). - ovu mjeru podržavamo jer smatramo da je 16 eura mjesečno stvarno smiješna cijena.
I zadnja je kontrola ograničenja parkinga – pa zar se to do sad nije radilo ?!? – izjavio je Kristijan Jelić potpredsjednik GO HSLS.
foto: Karolina Bartulović