Disc golf je šport s letećim diskom u kojem igrači bacaju disk (flying disc ili frizbi) u metu; igra se prema pravilima sličnim golfu. Većina diskova za disk golf izrađena je od plastike (ili različitih plastičnih i gumenih materijala)
Disc golf, iako relativno mlad sport u Hrvatskoj, bilježi sve veću popularnost, zahvaljujući predanom radu Hrvatskog flying disc saveza (HFDS) i strasti pojedinaca koji sport promoviraju na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
Razgovarali smo s Dinkom Šimencom, predsjednikom HFDS-a, Aleksandrom Akijem Vuckovićem, koordinatorom Profesionalne disc golf asocijacije (PDGA) za Hrvatsku, Danicom Pajtak, najnagrađivanijom hrvatskom disc golf igračicom i potpredsjednicom HFDS-a, i Vjeranom Tuhtanom, potpredsjednikom HFDS-a, o iskustvima s nedavnog Svjetskog prvenstva u Australiji, izazovima i prilikama za razvoj ovog sporta te o njihovim osobnim dojmovima i planovima.
Zajedništvo Hrvatske disc golf reprezentacije nakon meča sa Singapurom
Saznajte više o tome kako su se pripremali za ovo prestižno natjecanje, što disc golf čini posebnim i kako se svi zainteresirani mogu uključiti u ovu zajednicu koja raste iz godine u godinu.
Dinko Šimenc, predsjednik Hrvatskog flying disc saveza (HFDS)
Dinko Šimenc
Kako je prošao nastup reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Australiji?
Hrvatska je prije natjecanja držala 16. mjesto na ljestvici Svjetskog flying disc saveza (WFDF), pa nam je cilj bio potvrditi tu poziciju, što smo i ostvarili osvojivši 16. mjesto od 23 reprezentacije. U drugoj fazi natjecanja susreli smo se s ekipama koje su po rejtingu jače od nas. Iako smo se nadali iznenađenju koje bi nas pomaknulo na 10. do 12. mjesto, nismo uspjeli iskoristiti prilike koje smo imali. Ovo je bio naš četvrti nastup na svjetskim ekipnim prvenstvima, gdje smo stekli dodatno vrijedno iskustvo, a s nadom gledamo prema sljedećem prvenstvu za dvije godine, koje će se održati u Litvi. Koristim priliku da zahvalim svim donatorima koji su putem međunarodne crowdfunding platforme Bona Fides Invest podržali kampanju “Podržite hrvatsku disc golf reprezentaciju na putu za Svjetsko timsko prvenstvo u Australiji!” kojom smo pomogli reprezentaciji da ponosno predstavlja Hrvatsku na ovom prestižnom sportskom događaju. Pokrili smo dio troškova, a s obzirom na to kako kampanja i dalje traje, tko želi može još donirati, a Savez će prikupljena sredstva refundirati igračima i igračicama.
Za čitatelje koji možda nisu upoznati s disc golfom, možete li objasniti osnovna pravila?
Disc golf je verzija golfa u kojem se koriste diskovi (frizbiji) umjesto loptica, a cilj je ubaciti disk u posebne metalne koševe. Princip igre je sličan klasičnom golfu - cilj je proći svih 18 staza s najmanje mogućih bacanja. Cijela igra obično traje dva do tri sata, a nudi odličnu kombinaciju izazova i opuštanja.
Kako funkcionira timski format na Svjetskom prvenstvu? Koje su ključne razlike u odnosu na pojedinačna natjecanja?
Kod pojedinačnih natjecanja, svaki igrač igra za sebe, a konačan poredak temelji se na zbroju bacanja na svim stazama terena. U timskom formatu stvari su drugačije. Tim čini šestero igrača (tri muška, dvije žene i jedan igrač ili igračica starija od 40 godina). Rezultati se uspoređuju između članova našeg tima i protivničkog tima, što donosi potpuno drukčiju dinamiku igre i naglasak na zajedničku strategiju.
Koje su trenutačne aktivnosti Saveza i kako se zainteresirani mogu uključiti u disc golf u Hrvatskoj?
Hrvatski flying disc savez provodi promociju i popularizaciju sporta kroz vlastite aktivnosti i potporu radu klubova. Najvažnija aktivnost Saveza je organizacija Hrvatske disc golf lige, koja se sastoji od 10 turnira, održava se od ožujka do prosinca, a redovno okuplja 50 do 90 igrača. Osim lige, organiziramo Prvenstvo Hrvatske, natjecanje parova i nastupe nacionalne reprezentacije. Svi zainteresirani mogu nam se javiti na info@hfds.hr, a mi ćemo ih uputiti na najbliže klubove i mogućnosti za igru te nabavu opreme.
Aleksandar Aki Vucković, hrvatski koordinator Profesionalne disc golf asocijacije (PDGA)
Aleksandar Aki Vucković
Budući da ste iskusni u raznim sportovima, kako disc golf rangirate u smislu mentalne i fizičke zahtjevnosti u usporedbi s drugim sportovima?
Volimo reći da je disc golf 90% mentalna igra i 10% fizička, ali često kažemo da je i ovih preostalih 10% mentalno koliko nas može iscijediti runda ili turnir. Disc golf je sport u kojem nema ekstremnih fizičkih napora i guranja tijela do maksimuma u klasičnom smislu, no biti fit i izdržljiv svakako pomaže. Naše runde na Championship terenima nerijetko traju i preko četiri sata, a ponekad su i dvije u jednom danu, do četiri u vikendu, ako ne računamo i treninge uoči turnira. Kroz rundu bacamo disk preko 3000 m ukupne duljine i prođemo do 10-ak km po rundi, igramo u svim vremenskim uvjetima osim kad je magla i grmljavina, a još ako se radi o terenu na skijalištima osjeti se fizički aspekt sporta. No u usporedbi s velikim dijelom drugih sportova s kojima sam imao dodire, fizički je manje zahtjevan. Tehnika je ključ uspjeha, zato ga na visokoj razini mogu igrati i djeca i malo „stariji“ igrači te postaje privlačan sport sve većem broju rekreativaca bez obzira na godine. Mentalno je svakako najteži sport koji sam probao te ga preporučujem svima koji ne vole ovisiti o drugima i žele držati konce u svojim rukama. Mnoge su knjige napisane o mentalnom aspektu disc golfa i golfa općenito, no svatko mora naći svoj put i svoje rutine za cilj koji imamo svi mi disc golferi: izvršiti sljedeće bacanje onako kako smo ga zamislili i pogoditi metu.
Kako je izgledale priprema Vas osobno i cjelokupne ekipe za ovako veliko natjecanje poput Svjetskog prvenstva?
U pravilu smo se pripremali kao i za sve druge turnire. Za ovo Svjetsko prvenstvo, uložili smo dodatne napore kako bi osigurali sredstva za nastup u Australiji. Nismo htjeli propustiti sudjelovanje jer smo prolaskom skupine mogli osigurati nastup Hrvatske na World games turniru koji će se sljedeće godine održati u Kini, a gdje će disc golf po prvi put biti uvršten u program. Tako da smo uložili energiju u crowdfunding kampanju putem Bona Fides Invest platforme te u pronalazak nekoliko sponzora koji su nas podržali. Bilo nam je bitno da u hrvatskom kampu u Perthu imamo sve što je potrebno za maksimalan nastup na terenu. S obzirom na to da se radi o formatu s kojim se susrećemo samo na ovom natjecanju, odradili smo nekoliko timskih treninga. Ponajviše zbog testiranja taktike i strategije te da utvrdimo najbolje kombinacije za igru u parovima. Varaždinski dio reprezentacije redovno igra mini ligu svaku srijedu kroz koju se najviše treniraju approach i putt udarci. Aktivni smo čitavu godinu, imamo disc golf scenu u Hrvatskoj i okolnim zemljama te je gotovo svaki tjedan turnir na koje često putujemo i testiramo našu igru.
Meč Hrvatska VS Estonija
Ovo Vam je bilo četvrto Svjetsko ekipno prvenstvo. Kakva iskustva nosite s prvenstva?
Do sad smo sudjelovali na Svjetskim prvenstvima u Engleskoj i Estoniji te smo bili domaćin u Varaždinu prije dvije godine. Iskustvo prijašnjih prvenstva nam je svima dobro došlo, no najveću razliku vidim u tome što smo morati putovati avionom na drugi kontinent što je logistički bilo zahtjevno i fizički nas je iscrpilo. Tri člana reprezentacije su se putem i razboljela, no dali smo sve od sebe. Natjecateljsko iskustvo mi je ostalo u pozitivnom sjećanju, jednostavno volim ovaj format jer više oprašta teške greške, a potpuno mi je drugačije igrati za Hrvatsku nego za sebe. To je velika čast i odgovornost, a hrvatski dres iz mene izvlači maksimum pa tako pamtim i pobjede protiv favorita na prijašnjim natjecanjima što dodaje na samopouzdanju. Australski tim je još na prošlom prvenstvu pokazao veliki timski duh i želju za organizacijom prvenstva tako da je organizacijski sve prošlo odlično.
Vaš stil bacanja je vrlo prepoznatljiv, posebno Vaša forehand tehnika. Kako ste razvili tu vještinu i koliko Vam je pomogla na turnirima? Na kojim aspektima igre najviše radite?
Kad sam počeo igrati disc golf 2011. godine, u Hrvatskoj nije bilo kvalitetnih igrača koji bi početnicima korigirali greške u tehnici i time ubrzali naš razvoj. Nije bilo ni dostupnih video sadržaja kao danas. Odlazili smo na turnire u Austriji i malo po malo učili od boljih. Backhand je osnova i puno lakše za savladati od drugih udaraca i to danas govorimo svim početnicima, no u toj sam fazi forehandom mogao baciti dalje nego backhandom pa sam taj udarac forsirao i usavršavao savjetima igrača koji su bili bolji od mene. Često sam igrao staze namijenjene backhand bacanjima forehandom i koristio više kuteva u jednom bacanju što daje dodatnu daljinu, ponekad i prednost nad protivnikom, ako je egzekucija dobra. I dalje mi je forehand daleko od savršene tehnike, no to samo pokazuje koliko je disc golf zapravo težak da bi se igrao dobro. To je sport koji se brzo nauči, ali su potrebne godine za usavršavanje. Poznavanje forehand udarca često je velika prednost kad si u škripcu, daje ti više opcija za izvući se iz teških situacija. Danas mi je igra više uravnotežena i pojednostavljena, no i dalje volim iznenaditi protivnike forehand udarcem tamo gdje to nitko ne očekuje i dobiti koji metar više na stazi ili bolju priliku za puttanje (završno bacanje u koš). I prije sam spomenuo, najviše radim na udarcima za koje smatram da su najlošiji u tom trenutku, ali ne zanemarujem ostale aspekte igre.
Danica Pajtak, potpredsjednica Hrvatskog flying disc saveza (HFDS)
Danica Pajtak
Danice, Vi ste najnagrađivanija hrvatska disc golf igračica i borite se za veću uključenost žena u sportu. Koji su Vaši savjeti ženama koje žele započeti igrati disc golf?
Disc golf je sport koji nudi puno više od fizičke aktivnosti – to je sport koji zahtijeva mentalnu i fizičku spremnost, a sve to uz boravak u prirodi, što je baš jedinstveno iskustvo. Jednom kad se “navučeš” na disc golf kao da nema natrag. Moj savjet ženama koje žele započeti je da se ne boje pokušati, da se uključe u lokalne klubove i samo krenu igrati. Također, važno je da se ne prestraše činjenice kako je većina igrača na terenu još uvijek muškog spola. Muškarci uglavnom brže napreduju i dalje bacaju, ali to nije razlog za odustajanje. Tako da moja poruka je: “Ako vam se igra sviđa, budite uporne – i napredak će doći. Bitno je zapamtiti da, bez obzira na iskustvo ili vještinu, svaki početak je težak, ali je i prilika za osobni rast, nova iskustva, nova prijateljstva i nove vještine.”
Sudjelovali ste na mnogim međunarodnim turnirima. Kako su Vas ta iskustva oblikovala? Koji Vam je bio najdraži trenutak ili najveći uspjeh u dosadašnjoj karijeri u disc golfu?
Sudjelovanje na međunarodnim turnirima bilo je ključno za moje napredovanje – ne samo u tehničkom smislu, već i zbog povezivanja s igračima i igračicama iz cijelog svijeta. Teško mi je izdvojiti neki najdraži trenutak, bilo ih je dosta. Rekla bih da mi je najdraže od svega da unatoč brojnim preprekama s kojima sam se susretala i s kojima se još susrećem - nisam odustala, već se trudim naći načine kako ih prevladati.
Otvorenje Svjetskog timskog disc golf prvenstva u Australiji
Kako je došlo do odluke da pokrenete crowdfunding kampanju? Koliko Vam podrška zajednice znači u ovim trenucima? Na koji način je moguće podržati kampanju? Imate li poruku za sve one koji Vas podržavaju ili planiraju podržati?
Odlučili smo pokrenuti crowdfunding kampanju “Podržite hrvatsku disc golf reprezentaciju na putu za Svjetsko timsko prvenstvo u Australiji!” putem Bona Fides Invest platforme kako bismo reprezentativcima barem pokušali pomoći u financijskom smislu. Dosad smo skupili nešto više od tri i pol tisuće eura, s čime smo zadovoljni, no to je tek djelić realnih troškova puta za cijelu reprezentaciju. Svi koji žele pomoći našem timu mogu to učiniti i dalje. Svaka donacija nam je vrijedna te unaprijed zahvaljujemo svima na podršci.
Postoje li neki igrači ili ekipe koje posebno pratite ili od kojih učite?
Pratim brojne međunarodne igračice koje su ostvarile nevjerojatne uspjehe u sportu, poput Estonke Kristin Tattar i Finkinje Eveliina Salonen. Njihova igra i predanost inspiracija su za mene i mnoge druge. Također, pratim brojne igrače i igračice iz SAD-a, koji je kolijevka disc golfa pa tamo logično ima i najviše igrača i igračica.
Vjeran Tuhtan, potpredsjednik Hrvatskog flying disc saveza (HFDS)
Vjeran Tuhtan
Kako vidite razvoj disc golfa u Hrvatskoj? Što mislite da je ključno za popularizaciju ovog sporta?
Savez i klubovi rade na promociji sporta u skladu s mogućnostima. Trenutačni centri razvoja su Varaždin, Rijeka (Platak), Stubičke Toplice, Nova Gradiška i Zagreb, no imamo indicije da će se uskoro osnovati još nekoliko klubova. Najveći poticaj bio bi razvoj infrastrukture od strane lokalnih uprava, a u zadnjih nekoliko godina bilježimo interes i privatnih investitora za postavljanje manjih disc golf terena kao nadopunu turističkih sadržaja. Svakako pozivam sve koji vide/čuju o aktivnostima u blizini – odazovite se i probajte, otkrit ćete jedan fantastičan spoj boravka u prirodi i kompetitivnosti.
Koja je najvažnija lekcija koju ste naučili kroz svoju disc golf karijeru, a koju biste podijelili s mladim igračima koji tek počinju?
Disc golf je maraton, ne sprint! Greške se dešavaju svima i ne smijemo dopustiti da utječu na ostatak igre. Ovo pravilo primjenjujem i u životu izvan disc golfa.
Da možete dodati neki “power-up” element u disc golf, što bi to bilo i kako bi promijenilo igru?
Savršenstvo disc golfa je u velikom broju različitih stvari koje utječu na rezultat: konfiguracija terena, kut i brzina izbačaja, podloga, atmosferske prilike pa i sreća. Teško je naći neku moć za prevladati sve te male prirodne prepreke. U tome i je čar igre!
Za kraj, možete li nam reći kako je disc golf postao važan dio Vašeg života? Što Vas je privuklo ovom sportu? Što za Vas osobno znači sudjelovanje u ovom natjecanju?
Disc golf je savršena kombinacija boravka u prirodi i sporta, a privukao me već od prvog dana. Osim što je sport zabavan, zajednica igrača u Hrvatskoj i okolici izrazito je prijateljska i otvorena. Tijekom nekoliko godina, ta su se poznanstva razvila u prava prijateljstva, a sudjelovanje na brojnim turnirima diljem Europe postalo je neizostavan dio mog života. Ovo natjecanje predstavlja jedno veliko iskustvo i priliku za odmjeravanje snaga s vrhunskim imenima u sportu, a svaki novi susret s vrhunskim igračima motivira me da nastavim raditi na sebi i napredovati.
....
razgovor vodio: Zoran Rajn u prosincu 2024. godine
foto: privatni album https://hfds.hr/